Danas su učenici trećih i četvrtih razreda izborna nastava hemija i biologija sa profesoricama Samirom Mejremić i Jasminkom Nurkanović obilježili 21. mart - Svjetski dan osoba sa Down sindromom.
Svjetski dan osoba s Down sindromom obilježava se u svijetu 21. marta, kako bi se podigla svijest o ovoj genetskoj različitosti i njenom utjecaju na živote ljudi koji se s njom susreću.
Downov sindrom jedan je od najčešćih genetskih poremećaja te se prosječno pojavljuje kod jednog od 650 djece.
Prvi put je obilježen u Singapuru 2006.godine.
Sindrom je naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika, a ime Down potječe od imena engleskog ljekara Johna Langdona Downa koji je 1866. prvi opisao sindrom, gotovo 100 godina prije nego što je pronađen uzrok poremećaju.
Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine francuski genetičar Jerome Lejeune. na 21. paru hromosoma otkrio je još jedan hromosom viška, umjesto 2, tu su se nalazila 3 hromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 hromosoma.
Downov sindrom pogađa sve rasne skupine i može se javiti u bilo kojoj porodici, bez obzira na zdravlje roditelja, ekonomsku situaciju ili način života. Bolje razumijevanje Downovog sindroma važno je kako bismo osobama sa Down sindromom olakšali život i pružili im priliku da on bude potpuniji i aktivniji.
Obiljezavanja 21.03 kao Dana osoba sa Dawnovim sindromom simbolizira trisomiju 21.para hromosoma, tj. u tom paru umjesto 2 imamo 3 hromosoma.
A simbolika šaranih (različitih) čarapa upućuje na taj treći hromosom 21. para koji je nesparen.
