Učenici Ia,Ib, IIb, IVa i IVb su sa prof.hemije Jasminkom Nurkanović jučer su obilježili 2.april-Svjetski dan svjesnosti o autizmu.
Autizam je biološki razvojni poremećaj mozga. Zbog prirode nastanka i manifestacije, autizam je vrlo složeni poremećaj. Glavne karakteristike autizma su slaba ili nikakva socijalna interakcija i komunikacija, ograničeni i ponavljajući obrasci ponašanja. Po tim karakteristikama autizam se razlikuje od ostalih poremećaja iz grupe poremećaja autistiĉnog spektra.
Američki psihijatar Leo Kanner je 1943. godine uočio neobična ponašanja kod jedanaestoro djece. Za opis ovog sindroma koristio je termin „autizam“ koji je označavao povlačenje u svijet mašte.
Simptomi se razlikuju od djeteta do djeteta i ne moraju sva djeca koja imaju autizam pokazivati sve znakove . Također, mnoga djeca koja nemaju autizam mogu pokazivati nekoliko znakova autizma stoga je stručna procjena od velike važnosti. Glavni simptomi autizma očituju se u ponašanju, komunikaciji i socijalizaciji.
Pojam „spektar“ odnosi se na širok raspon simptoma i ozbiljnosti. Svako dijete je zasebno i specifično stoga se ne može odrediti točna dob prepoznavanja prvih znakova, međutim najčešće se prepoznaje već u ranom djetinjstvu – između 2. i 3. godine života, a ponekad i ranije. Poseban oblik autizma – atipični autizam, započinje kasnije u djetinjstvu, većinom do dvanaeste godine života. Autizam je poremećaj koji traje cijeli život i ne može se izliječiti, no adekvatna terapija značajno povećava funkcionalnost i produktivnost pojedinca te podiže kvalitetu života na veću razinu.
Neka djeca pokazuju prve znakove autizma već u ranom djetinjstvu, poput izbjegavanja kontakata očiju, neodazivanja na vlastito ime ili ravnodušnosti prema roditeljima ili skrbnicima, dok se druga djeca razvijaju normalno nekoliko mjeseci ili godina života, bez pokazivanja simptoma autizma, a potom postanu naglo povučena, agresivna ili šutljiva. Simptomi se razlikuju od djeteta do djeteta i ne moraju sva djeca koja imaju autizam pokazivati sve znakove . Također, mnoga djeca koja nemaju autizam mogu pokazivati nekoliko znakova autizma stoga je stručna procjena od iznimne važnosti. Glavni simptomi autizma očituju se u ponašanju, komunikaciji i socijalizaciji.
Odrasli i djeca s autizmom vrlo često imaju neobična ponašanja ili interese, a to može uključivati:
Ponavljajuće pokrete tijela (ljuljanje, mahanje, okretanje, hodanje/trčanje unaprijed i unatrag)
Dugotrajno gledanje u svijetlo ili predmete koji se kreću
Slaganje igračaka ili nekih predmeta prema tačnom redoslijedu, te ukoliko se raspored promijeni burno reaguju.
Pokazivanje opsesivnih interesa prema nečemu
Potrebu za ustaljenom rutinom
Poremećaj iz spektra autizma i dalje nema poznat tačan uzrok. S obzirom da je poremećaj vrlo složen te da simptomi i njihova težina variraju, vjerojatno postoji više uzroka u kojima su genetika i okoliš u interakciji.
